Rodzina jako podstawowa grupa społeczna prezentacja




Do grupy społecznej muszą należeć przynajmniej trzy osoby, małżeństwo bez dziecka nie jest uważane za rodzinę.. CELE OGÓLNE: a)poznawcze Definiowanie pojęć rodzina, małżeństwo Omówienie praw dotyczących władzy rodzicielskiej i pokrewieństwa b .. Ziemska określa rodzinę jako: .małą, naturalną grupę społeczną, składającą się z małżonków i ich dzieci, stanowiącą ciągłość względnie trwałą, lecz jednocześnie podlegającą dynamicznym przekształceniom, związanym głównie z biegiem życia wchodzących w jej skład jednostek.Z educastu dowiesz się, jak definiujemy rodzinę i jakie społeczne funkcje spełnia.. I. Jundziłł okre śla rodzin ę w sposób podobny do R. Wroczy ńskiego, ale zwraca uwag ęrodzinę charakteryzował silny związek emocjonalny pomiędzy dziećmi a rodzicami.. Rodzina rozumiana jako grupa społeczna to zbiorowość krewnych mieszkających zarówno we wspólnym gospodarstwie domowym, jak i poza nim.cji rodziny jako grupy społecznej, ale może być ona również traktowana w kategoriach instytucji społecznej.. Z. Zaborowski, na którego także powołuje się J. Szczepański, twierdzi,- Rodzina duża zmodyfikowana - jest to wielopokoleniowa, bliska sobie grupa rodzinna, nie mieszkająca jednak we wspólnym gospodarstwie.. Zbiorowość.. Przychodzimy na świat jako osoby, ale „osobowością" stajemy się w trakcie długiego procesu wychowawczego, który dokonuje się w rodzinie..

Rodzina to podstawowa grupa społeczna, ale nie jedyna.

Zainteresowania polskich socjologów rodziną zaczęły się wyraź­ niej upowszechniać na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątychGrupa społeczna - rodzaje grup społecznych, wyróżnianie grup społecznych - ze względu na wielkość, typ więzi, stopień sformalizowania grupy społecznej - grupy małe, duże, ekskluzywne, ograniczone, inkluzywne, pierwotne, wtórne, formalne, nieformalneRodzina jako podstawowe środowisko wychowawcze.. Zamieszczona poniżej tabela prezentuje najważniejsze typy rodziny.Rodzina jako grupa lub instytucja społeczna.. Role społeczne.. To zespół ludzi, w którym wytworzyła si ę i utrzymuje (chocia Ŝ przez krótki czas) wi ęź społeczna Wspólnota grupa niesformalizowana, któr ą ł ączy wspólne dziedzictwo kulturowe, na które składająRodzina zaspokaja i kształtuje nasze podstawowe oczekiwania kulturalne.. Rodzina jest pierwszym i najważniejszym środowiskiem, w którym dokonuje się rozwój osobowości dziecka.. Grupa społeczna składa się z co najmniej dwóch osób połączonych różnorakimi więziami społecznymi.. Dzięki nim uczymy się negocjować między .W takim wypadku rozróżnić musimy trzy odmienne punkty widzenia w odniesieniu do grupy społecznej: 1. punkt widzenia osobniczy - grupa występuje jako przedmiot lub podmiot czynności społecznych w oczach osobnika, który nie uczestniczy aktualnie w czynnościach zbiorowych grupy jako całości; ten punkt widzenia jest również zajmowany .Prezentacja Dobre rady na egzamin - Z życzeniami od egzaminatora :) Dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na zakup repetytorium poniżej zamieszczam opracowania, na podstawie różnych źródeł..

Rodzina jako grupa społeczna.

Według międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych rodzina jest to naturalna i podstawowa komórka społeczeństwa i ma prawo do ochrony ze strony społeczeństwa i prawa.. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że rodzina to "podstawowa komórka życia.Rodzina - grupa osób powiązanych ze sobą poprzez pokrewieństwo lub powinowactwo.W węższym znaczeniu są to rodzice wraz z dziećmi, czyli tzw. rodzina nuklearna.Rodzina, zdaniem socjologów i według najprostszych jej definicji, to „najważniejsza, podstawowa grupa społeczna, na której opiera się całe społeczeństwo"Rodzinę określa się bardzo często jako grupę społeczną , stanowiącą duchowe zjednoczenie szczupłego grona osób , skupionych we wspólnym ognisku domowym aktami wzajemnej pomocy i opieki , oparte na wierze w prawdziwą lub domniemaną łączność biologiczną , tradycję rodzinną i społeczną . ". O przynależności do grupy pierwotnej decyduje urodzenie.M.. Istotne jest również, aby niezależnie od typu rodziny zostały zaspokojone ich potrze-by biologiczne i psychiczne5.. FuNKCJE RODZINY Rodzina jako grupa społeczna pełni określone funkcje, a więc zadania, któreRodzina zwróciła więc na siebie uwagę — także i badaczy — jako bardzo ważna grupa i instytucja społeczna podlegająca gwałtownym prze­ mianom..

1.Człowiek jako istota społeczna.

Wielu badaczy za socjologami przyjmuje, że rodzinę można rozpatrywać bądź w kategoriach grupy, bądź też w kategoriach instytucji społecznej.. Rodzina .Plik Rodzina jako podstawowa grupa społeczna.pptx na koncie użytkownika bouddicea • folder Prezentacje multimedialne - WOS • Data dodania: 15 wrz 2013Pedagog społeczny, R. Wroczy ński mówi o rodzinie jako o naturalnym środowisku wychowawczym, w której ,,dokonuje si ę podstawowy proces wychowania dziecka i wprowadzenia go w kr ąg kontaktów społecznych" 16. b. rodzina jest grupą społeczną, złożoną z małżonków i ich dzieci.. a. małżeństwo jest to trwały, równoprawny związek mężczyzny i kobiety, powstający w sposób uregulowany normami prawnymi oraz powodujący określone nimi skutki.. Definicja rodziny.. c. rodzina jest podstawową i najistotniejszą formą życia społecznego opartą na .. "RODZINA - PODSTAWOWA GRUPA SPOŁECZNA" Temat: Rodzina - podstawowa grupa społeczna.. Grupy społeczne.. Jest to naturalne środowisko, w którym dziecko nabywa pierwszych doświadczeń, rozwija się, uczy, stawia pierwsze kroki w długim procesie socjalizacji.1.. Rodzina jest najmniejszą, najstarsza i najpowszechniejszą formą życia społecznego.. Rodzina jako grupa społeczna.. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego..

Małżeństwo i rodzina.

Rodzina jest określana jako najmniejsza ,a zarazem podstawowa komórka społeczna.Źródło: Podręcznik "Kobieta, mężczyzna, rodzina" Prawo rodzinne i opiekuńcze obejmuje stosunki wynikającyce z małżeństwa, a także takich zagadnień jak powinowactwo czy pokrewieństwo.. Czas zajęć: 45 minut.. 2.Społeczność.. Socjalizacja.. Rodzinę tworzą mężczyzna i kobieta, połączeniRodzina jako podstawowa grupa społeczna Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów .Rodzina to pojęcie bliskie każdemu człowiekowi.. Rodzina tworzy społeczeństwo.Rodzina jako grupa społeczna, istniejąca od tysiącleci i we wszystkich kręgach kulturowych świata, występuje w wielu formach i niełatwo dokonać jej prostej typologii i klasyfikacji.. Tu rodzą się nasze zainteresowania, uczymy się dostrzegać piękno, rozbudzone zostaje nasze zaciekawienie światem.. Poziom nauczania: szkoła średnia.. Źródłem prawa w tym zakresie w Polsce jest Kodeks rodzinny i opiekuńczy, uchwalony 25Monika Socha Wiedza o społeczeństwie klasa III Liceum Ogólnokształcące Podręcznik: Wiedza o społeczeństwie.. Jest to bowiem najstarsza i najpowszechniejsza forma życia powszechnego.. Możemy również rodziny dzielić na rodzaje: - Rodzina nuklearna - oznacza, że tworzą ją dwa pokolenia tj. rodzice i dzieci.Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody właściela serwisu zabronione.Grupy społeczne .. Potrzeby.. Sens rodziny jako takiej instytucji sprowadza się przede wszystkim do pełnienia przez nią niezbędnych dla rozwoju społeczeństwa funkcji.. Decydują o tym nie tylko względy emocjonalne, ale również powody historyczne i społeczne.. Grupę rodzinną wyróżnia .Za rodzinę w socjologii uznano naturalną grupę społeczną, która jest najważniejszą częścią mikrostruktury społecznej.. GRUPY RÓWIEŚNICZE — spotykamy je w kolejnych etapach naszego życia (na podwórku, w szkole, pracy).. RODZINA Koncepcje kształtujace człowieka jako istotę społeczna: ~ koncepcja behawiorystyczna, ~koncpecja psychoanalityczna, ~koncepcja humanistyczna..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt