Antygona epejsodion 2 streszczenie
Streszczenie "Antygony".. Znajdziesz tutaj informacje o autorze, genezę utworu, szczegółowy opis najważniejszych scen, bohaterów, głównych wątków, motywów przewodnich oraz problematykę dramatu Antygona.. Kreon .Opracowanie Epeisodiony 1-2 Epeisodiony 3-5 Int./Char.. Strażnicy prowadzą Antygonę na stracenie poza miasto.. Antygona przyznaje się.. Dowiadujemy się, iż oglądamy dwór królewski w Tebach.Rządzi tutaj Kreon.Antygona i Ismena, siostry i zarazem córki Edypa rozmawiają ze sobą.Antygona żali się na los Labdakidów, rodu, z którego pochodzą.Po śmierci Edypa rządy w mieście-państwie .Antygona.. Z jednego ojca i matki zrodzonym.. Antygona popełniła samobójtwo poprzez.. Nadchodzi Antygona schwytana przez strażników, gdy ponownie próbowała pogrzebać ciało brata.. Poglądy Kreona na władzę.. Pytanie 1 /10.. Warto też dodać, że żoną Kreona była Eurydyka, a ich syn - Hajmon - był narzeczonym Antygony.. Pojmanie Antygony.. .Epejsodion III: Na scenie pojawia się Hajmon, syn Kreona.. W rozmowie Kreona z Hajmonem poznajemy oblicze króla.. Wszystko co trzeba wiedzieć o dramacie Antygona znajdziecie na streszczenia.pl.Antygona - tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e. Klasówka - pomagamy w sprawdzianach - wiarygodne testy powtórkowe i streszczenia.Serwis zamknięty.. Antygona mimo zakazu króla - Kreona grzebie brata, który zginął w bratobójczej walce o Teby..

(2/3) Antygona - streszczenie, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanie''Antygona'': streszczenie szczegółowe utworu.

Osią akcji jest konflikt tragiczny, czyli konflikt pomiędzy równorzędnymi racjami, taki, którego nie można rozwiązać (między prawem państwowym ustanowionym przez króla Teb, Kreona, a prawem boskim, w imię którego Antygona zdecydowała się złamać prawo państwowe i pochować swojego brata, Polinejkesa).Epeisodion II zawiera jedną z najbardziej interesujących rozmów utworu.. Zmarły nie rzucił mi skargi tej w oczy.. Kreon odrzuca względy rodzinne.. Jest tu krótki wstęp i wyjaśnienie miejsca i akcji dzieła.. Każdy żałuje Antygony i tylko boi się powiedzieć o tym apodyktycznemu władcy.epeisódion iii - antygona - sofokles - tekst utworu admin, śr., 08/19/2009 - 19:20 Translator Polsko Niemiecki - Niemiecko Polski - darmowe tłumaczenie tekstówAntygona - tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e.. Sprawdź swoją wiedzę ze znajomości lektury.Hajmon, widząc zwłoki Antygony.. Ona staje do sporu jak równy z równym.Lektury Antygona / Antygona.. Czemuż więc niesiesz cześć, co jemu wstrętna?. Prologos Antygona, przed świtem, spotyka się ze swoją młodszą siostrą Ismeną i informuje ją o rozkazie, który wydał władca.Streszczenie szczegółowe Prologos.. Antygona wyznaje swej siostrze, Ismenie, zamiar pogrzebania zwłok brata Polinika.W bratobójczej walce polegli obaj bracia: Polinik i Eteokles, ale obecny władca Teb, Kreon, wydał rozkaz, aby nikt nie ważył się grzebać tego, którego uznał za zdrajcę.Antygona namawia siostrę, aby wraz z nią spełniła święty obowiązek.Epejsodion IV Osoby: Chór, Antygona, Kreon Scenę tę wypełnia kommos, czyli lament..

Antygona rozmawia ze swą młodszą siostrą Ismeną.„Antygona" - streszczenie szczegółowe - strona 5, opracowanie i streszczenie lektury.

Przerwij test.. Antygona.. Chór opowiada o innych osobach, które podobnie jak Antygona, zginęli broniąc prawa.. Mężczyzna opowiada, że gdy trup Polinika został ponownie wyjęty z grobu, miało miejsce niezwykłe zjawisko - rozbłysk słońca i zerwanie się od ziemi silnego wiatru, co bardzo ich wystraszyło.„Antygona" - streszczenie szczegółowe ostatnidzwonek.pl, opracowanie i streszczenie lektury.. Opłakuje też swą samotność w ostatnich chwilach życia.. Wchodzi KreonPrzodownik Chóru Wychodzi oto z domu w samą porę.. Zasłania się prawem boskim, które nakazuje grzebać zmarłych.EPEJSODION 2. poleca90% Język polski .. Tak więc Antygona była zaręczona ze swoim kuzynem.. Uważa on, iż Antygona postąpiła źle i powinna spotkać ją kara śmierci.. Król Kreon wydał rozporządzenie zakazujące pochowania Polinejka, który najechał na pałac .EPEJSODION II Jest południe.. Skup się na nazwach poszczególnych części.. Antygona.. Poświęcenie siostry Ismeny.. Antygona | Inne lektury .. Epejsodion V Przed obliczem władcy pojawia się niewidomy wróżbita - Tyrezjasz, który przepowiada tragiczne wydarzenia i przyszłe cierpienie, które ma dotknąć głównie rodzinę królewską.. Archiwum testów dostępne tylko do odczytu.. Akcja rozgrywa się przed pałacem królewskim w Tebach.. Dowiaduje się o tym Kreon.. Tłumaczy ojcu, że ludzie w Tebach nie popierają jego postępowania..

Nie jak niewolnik, lecz jak brat ...Antygona epejsodion exodos Katharsis parodos Prolog Sofokles stasimon tragizm zasada trzech jedności.

Antygona opłakuje swe młode życie, z którym niedługo ma się pożegnać.. Wszystko co trzeba wiedzieć o dramacie Antygona znajdziecie na streszczenia.pl.Streszczenie Antygony - dramatu antycznego Sofoklesa.. Lecz gdzieżeż jest Kreon?. Zwróćmy uwagę, że Antygona nie przyjmuje roli pokornej poddanej, nie prosi o łaskę, nie ukrywa, że znała prawo i działała świadomie.. Władca zgadza się i decyduje się ułaskawić Antygonę i pochować Polinejkesa.. Kreon dowiaduje się o złamaniu jego rozkazu.. Gdzie toczy się akcja tragedii?. Znajdziesz tutaj informacje o autorze, genezę utworu, szczegółowy opis najważniejszych scen, bohaterów, głównych wątków, motywów przewodnich oraz problematykę dramatu Antygona.. a) zrozumiał, że nie można przeciwstawiać się ojcu, b) uwierzył w winę Antygony, c) popełnił samobójstwo.. a) wypicie trucizny, b) przebicie się sztyletem, c) powieszenie się na własnej chuście.. Nie ma tu rozdziałów czy aktów.. Nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich (Król Edyp, Edyp w Kolonie, Antygona) opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów.Utwór jest powszechnie uznawany za arcydzieło dramaturgii światowej o nieprzemijającej sile oddziaływania na widza.Antygona - Sofokles: streszczenie.. Kocha on Antygonę i prosi ojca, aby ten zmienił zdanie i nie skazywał jego ukochanej na śmierć..

Jeśli chcesz usunąć testy, które opublikowałeś (lub testy, które uważasz za niewłaściwe), skontaktuj się z nami.Antygona - streszczenie dramatu Sofoklesa Antygona - strona 4.

Wiedziała o wydanym zakazie, miała więc świadomość, że łamie prawo.. Strażnik przyprowadza Antygonę, którą złapał przy .2.. Rozpacz Haimona 11.. Tę schwytaliśmy.. Losy Edypa i jego rodziny.. Czcić swe rodzeństwo nie przynosi wstydu.. Okazuje się, że to Antygona złamała prawo.. Antygona.. Strażnik opowiada o okolicznościach schwytania winnej.. Wyraża nadzieję na jednomyślność i zrozumienie syna.. Streszczenie szczegółowe ''Antygony'' pozwoli na dokładne odtworzenie przebiegu fabuły tragedii, wraz ze wszystkimi jej najistotniejszymi .Strażnik Oto jest dziewka, co to popełniła.. Strażnik Niczego, panie, nie trza się odrzekać, Bo myśl późniejsza… Czytaj dalej →Skrócony opis walk o Teby i śmierci obu braci .„Antygona" - streszczenie szczegółowe - strona 2, opracowanie i streszczenie lektury.. Wszystko co trzeba wiedzieć o dramacie Antygona znajdziecie na streszczenia.pl.Antygona pada ofiarą kolizji dwóch porządków prawnych: odwiecznego, naturalnego, boskiego oraz państwowego, stanowionego.Pobierz darmową ściągę - Lista wszystkich streszczeń - Tekst - siostra Polinika, chciałaby pochować brata, jednak to oznaczałoby nieposłuszeństwo wobec króla Kreona.. Rozkazuje on żywcem zamurować Antygonę.Epejsodion IV.. Epejsodion V. Wieszcz Tejrezjasz próbuje namówić Kreona do zmiany decyzji.. Decyzja Antygony pogrzebaniu zwłok brata.. test > Antygona.. Jakież tu zeszedłem zdarzenie?.Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt