Kogo dotyczy interpretacja indywidualna




Do 1 marca br. do wydawania .Interpretacje na wniosek podatnika.. Interpretacja wyraża jedynie .Natomiast interpretacje indywidualne są wydawanie w imieniu Ministra Finansów przez pięciu dyrektorów izb skarbowych.. Wydawane są one na wniosek podatnika w terminie 3 miesięcy od dnia .Interpretacja indywidualna jest odpłatna, a jej koszt wynosi 40 zł od każdego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku.. Zaletą interpretacji ogólnej jest to, że może się do niej dostosować każdy, kogo ona dotyczy, a dostosowanie się do interpretacji ogólnej nie może powodować negatywnych konsekwencji.Tak.. Zmiany w zakresie wydawania interpretacji indywidualnych.. Indywidualną interpretację podatkową otrzyma każdy podatnik/płatnik/inkasent po złożeniu stosownego wniosku o jej wydanie.. Czyli nawet jeśli uzyskamy taką interpretację, to nie będzie ona skuteczna w zakresie toczącego się już postępowania podatkowego.Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.. Wniosek kierujemy do KIS w wersji papierowej lub elektronicznej przez e-PUAP.Interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są w imieniu Ministra Finansów przez upoważnione organy.. Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej (na odpowiednim formularzu) może złożyć każdy zainteresowany: podatnik, płatnik lub inny podmiot, w tym także osoby niemające miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.Interpretacja indywidualna jest specjalnym pismem, wydawanym w imieniu ministra finansów przez organ skarbowy..

Interpretacja indywidualna czym jest?

Minister finansów podkreślił, że każda interpretacja ma zastosowanie wyłącznie do podatnika do którego jest skierowana.Kogo dotyczy MPP.. Kwotę tę należy wpłacić na właściwy rachunek bankowy organu, do którego kieruje się wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w terminie 7 dni od daty złożenia wniosku.Przedłużony termin do wydania interpretacji indywidualnej.. Zanim minister finansów, inwestycji i rozwoju wyda interpretację ogólną, sytuacja, której interpretacja dotyczy, jest dokładnie analizowana.. Zawarte w tym przepisie gwarancje dla wnioskodawcy oznaczają, że zastosowanie się przez niego do interpretacji indywidualnej (przed jej zmianą lub przed doręczeniem organowi podatkowemu .Kogo dotyczy?. W przypadku gdy podatnik nie jest pewien, czy postępuje zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby uniknąć konsekwencji karnych może zdecydować się na interpretację indywidualną.. W takich przypadkach wniosek składa się w zwykłej pisemnej formie, która .Nie wiesz, czy właściwie stosujesz przepisy prawa podatkowego?. Interpretacje indywidualne są wydawane na wniosek podatnika.. Interpretacja może dotyczyć zarówno tych zdarzeń, które już się wydarzyły (stanów faktycznych), jak i zdarzeń, które dopiero planujesz (zdarzeń przyszłych).. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2018 r.Należy pamiętać, że w przypadku zamiaru uzyskania interpretacji indywidualnych wydawanych przez wójtów, burmistrzów, (prezydentów miast), starostów lub marszałków województw w zakresie podatków będących dochodami jednostek samorządu terytorialnego wniosku o ich wydanie nie składa się na druku ORD-IN..

Sprawdź, kogo on dotyczy oraz ile wynosi!

Wydawana jest z urzędu lub na wniosek i dotyczy takich zagadnień lub przepisów prawa podatkowego, które .Indywidualna interpretacja dla przedsiębiorcy z ZUS.. Od 1 listopada 2019 r. MPP jest obowiązkowy dla faktur powyżej 15 tys. zł brutto, które dotyczą tzw. towarów i usług wrażliwych określonych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT.Bieżący rok przynosi wiele zmian w zasadach wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych.. Sprawdzane są też inne przepisy, dotychczasowe interpretacje oraz orzeczenia sądowe.interpretacja indywidualna Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn.. Sprawdź, jak uzyskać podatkową interpretację indywidualną.Interpretacja może ci się przydać w niejasnej sytuacji jako punkt odniesienia.. Pomogą Ci one przygotować się do napisania wniosku, być może nawet znajdziesz tam rozwiązanie problemu:Indywidualna interpretacja podatkowa jest urzędową odpowiedzią na pytanie dotyczące skutków prawno-podatkowych konkretnego zdarzenia..

Interpretacja indywidualna wydawana jest na wniosek podatnika.

Zanim wystąpisz o interpretację indywidualną, skorzystaj z poniższych źródeł.. Podstawę prawną indywidualnych interpretacji podatkowych stanowią Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa oraz Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 17 lutego 2017 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz sposobu uiszczenia opłaty za wniosek.. Przedsiębiorcy stosunkowo chętnie wnioskują do fiskusa o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.Jeśli przedmiotem zapytania jest zdarzenie przyszłe, podatnik zyskuje pewność co do tego, jak skarbówka podejdzie w tej konkretnej sprawie np. do rozliczenia kosztów czy innych kwestii podatkowych.Indywidualne interpretacje podatkowe w zakresie pozostałych podatków (np. akcyzy) wydaje Dyrektor Izby Krajowej w Warszawie (dotyczy to województwa mazowieckiego oraz wnioskodawców, którzy mają miejsce zamieszkania lub siedzibę firmy poza granicami Polski) oraz Dyrektor Izby Krajowej w Katowicach (dotyczy to pozostałych województw).Wnioskodawca, który otrzymał niezadowalające go rozstrzygnięcie wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego, może kwestionować interpretację indywidualną, składając skargę do sądu administracyjnego po uprzednim wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa przez organ, który wydał interpretację (art. 14c § 3 OP, art. 3 § 2 .Przede wszystkim indywidualna interpretacja podatkowa daje ochronę na wypadek kontroli..

Wniosek o interpretację indywidualną może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.Wskazać przy tym należy, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (pytania) Wnioskodawcy.. Inaczej mówiąc, interpretacja indywidualna polega na tym, że przedsiębiorca we wniosku o interpretację opisuje stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe (np. działanie, jakie zamierza podjąć), zadaje .Możesz poprosić Krajową Informację Skarbową o pomoc i dostać interpretację podatkową.. 1 marca 2017 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej.Indywidualna interpretacja podatkowa - kilka informacji o wniosku.. Z początkiem marca zmienił się organ uprawniony do wydawania tego rodzaju opinii, zaś 1 czerwca uległy zmianie zasady wnoszenia skarg na wydane interpretacje.. Interpretacja indywidualna nie daje jednak ochrony nikomu innemu poza wnioskodawcą - nawet jeśli sytuacja danej osoby jest podobna lub wręcz identyczna.Interpretacja indywidualna wydana dla jednego ze współwłaścicieli gruntu nie ma zastosowania do drugiego współwłaściciela.. W sytuacji, gdy organ wyda interpretację na korzyść podatnika, to nie musi jej uzasadniać.. Są to dyrektorzy Izb Skarbowych w: Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Warszawie.. Interpretacja ogólna .. Zdaniem WSA w Warszawie (wyrok z dnia 16 marca 2007 r., III SA/Wa 3109/06) wniosek o udzielenie interpretacji może być formułowany zarówno na tle istniejącego już stanu faktycznego, a więc zdarzeń lub czynności, które miały już miejsce, jak również w kontekście .Interpretacja dotyczy hipotetycznych zdarzeń przyszłych i ma to dwie konsekwencje: - nie możemy o nią wystąpić, gdy przed urzędem wszczęte już zostało postępowanie skarbowe lub karno - skarbowe.. Złóż wniosek o indywidualną interpretację podatkową.. Szczegóły znajdziesz poniżej.Interpretacja indywidualna prawa podatkowego jest wykładnią przepisów podatkowych w indywidualnej sprawie wydanej na wniosek i na rzecz zainteresowanego podmiotu.. Jeśli jednak ma odmienne zdanie, to zawsze trzeba podać przyczynę takiego .Indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego daje zainteresowanemu podmiotowi swoistą ochronę prawną, o której stanowi art. 14k o.p. Osób, które mają wątpliwości związane z wykładnią prawa podatkowego dotyczące jego sytuacji..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt