Wyrazy nacechowane emocjonalnie ćwiczenia




Cykl Słowa z uśmiechem Klasa 6 Lekcja: „Niepokój czai się w słowach".. Chyba tego nie wytrzymam!. „Przeróbki" słów, czyli zmiany w ich budowie, pociągają za sobą zmiany w znaczeniu.Dopasuj wyrazy do odpowiednich grup.Emocjonalne nacechowanie wyrazów w zjawisku hiperbolizacji hiperbolizacji doskonale określa Jerzy Bralczyk.. Szukamy ich w słowniku synonimów (słowniku wyrazów bliskoznacznych).. Wyjaśnienie: są to wyrazy od niedawna funkcjonujące w języku polskim; są to nowe wyrazy.. Liryki osobistej, niektóre recenzje czy listy.Od tak zdefiniowanej barwy wyrazu, którą określa się ściśle terminem barwa ekspresywna wyrazu, odróżnić należy nacechowanie semantyczne wyrazu o charakterze zindywidualizowanym.. Język polski .. Tylko dobrze popij wodą.. Cele lekcji: - utrwalanie wiadomości z gramatyki - utrwalanie wiadomości dotyczących korzystania ze słowników.. Językoznawca stwierdził, że ,,język ma gorączkę" , a „znaczne podniesienie temperatury języka" powoduje, że wyczerpują się środki językowe, którymi możemy opisać otaczającą nas rzeczywistość.Mówiąc o wyrazach nacechowanych emocjonalnie, mamy na myśli m.in. słowa pogardliwe, lekceważące, ironiczne, obelżywe, żartobliwe i pieszczotliwe.. Wskaż, która z funkcji języka dominuje w przytoczonych niżej wypowiedziach: a) A: Och!. Eufemizmy - wyrazy lub zwroty w łagodnej formie zastępujące wyrażenia dosadne, nieprzyjemne (np. puszysty zamiast gruby)..

Wyrazy nacechowane emocjonalne.» Wyrazy przeciwstawne wyrazu nauczyciel.

Zdrobnienia - wyrazy, które wskazują na niewielkie rozmiary przedmiotów lub służą nadaniu wypowiedzi pieszczotliwego bądź żartobliwego charakteru .Wyrazy nacechowane emocjonalnie - ćwiczenia utrwalające 1.. W ten sposób omówicie styl wiersza.. Witam Was na dzisiejszej lekcji.. Wtedy szybciej poskutkuje.. Barwa uczuciowa wyrazu (barwa emocjonalna wyrazu) określa nie obiektywne nacechowanie semantyczne, ale subiektywną relację tego, kto używa danego wyrazu do przedmiotu, do którego wyraz ten się odnosi.Synonimy Inaczej wyrazy bliskoznaczne.. Odpowiedz odwołując się do fragmentu utworu Jana Kochanowskiego "Pieśń o spustoszeniu Podola" i do własnych doświadczeń komunikacyjnych oraz innych tekstów kultury.- czy stosuje wyrazy nacechowane emocjonalnie (zdrobnienia, zgrubienia)- a jeśli tak, to czy i jaki to ma wpływ na odbiór utworu i na jego przesłanie?. Pozdrawiam Was serdecznie.Do podanych słów neutralnych dobierz wyrazy nacechowane pozytywnie ( np. pieszczotliwie lub żartobliwie ) i negatywnie ( np. pogardliwie lub ironicznie ), powiązane z nimi znaczeniowo.. W formie notatki wyjjaśnienie co , to są zdrobnienia i zgrubienia ze str. 202 podręcznika do gramatyki..

Jakie funkcje pełnią w tekstach wyrazy nacechowane emocjonalnie?

A: Dziękuję.. Ale mnie boli głowa!. Są to wyrazy o podobnym lub identycznym znaczeniu, najczęściej różniące się jednak od siebie odcieniem znaczeniowym, barwą uczuciową lub czasem występowania.. umieszczony przy wyrazie kuchara oznacza, że używając tego wyrazu w stosunku .Scenariusz lekcji: Wyrazy nacechowane emocjonalnie na Uczę.pl.. 2010-09-16 16:06:49Kolokwializmy - wyrazy zaczerpnięte z języka potocznego, często wyraziście nacechowane emocjonalnie.. Należą do nich między innymi .. Pobieraj materiały i pomoce dydaktyczne z Klubu Nauczyciela Uczę.pl!TEMAT 2 WYRAZY NACECHOWANE EMOCJONALNIE.. Pełnią różne funkcje: pozwalają uniknąć powtórzeń, umożliwiają wzbogacenie języka, dają możliwość .12.Prezentacja ćwiczenia.. zdrobnienia i zgrubienia.. Zgrubienia mogą przyjmować odmienne funkcje emocjonalne, np. śliczny kocur - ten związek przymiotnika z rzeczownikiem zyskuje nacechowanie pozytywne.. Następnie wykonajcie i zapiszcie w zeszycie odpowiedzi do ćw.2,3,4,5,7.. 14.Uczniowie wykonują z papieru i z gazet różne, dziwne urządzenia, które mogą być zastosowane w przyszłości.. Zadania do zrobienia: Ćwiczenia ze słowotwórstwaTemat: Słowniki, wyrazy podstawowe i pochodne, wyrazy bliskoznaczne i przeciwstawne, wyrazy nacechowane emocjonalnie - powtórzenie..

Zgrubienia to wyrazy z reguły nacechowane emocjonalnie ujemnie, np. kocur, kocisko.

Aleksander Minkowski, Dolina Światła WPROWADZENIE DO LEKCJI E-podręcznik: Słowa z uśmiechem.. Najlepiej byłoby rozpuścić tabletkę i dopiero wypić.. Temat: W słowach emocji szuka - trudna to sztuka.. to słowa, które wyrażają emocje i stosunek do opisywanych osób, zwierząt lub przedmiotów.. - ćwiczenia dotyczące przymiotników oraz wyrazów przeciwstawnychTemat: Wyrazy nacechowane emocjonalnie - ćwiczenia.. Zapisz do zeszytu ćw.. Jeśli uczeń zakryje 3 wyrazy w rzędzie krzyczy mam i wypowiada je z pamięci a następnie wyjaśnia ich pisownię.. Wykaz tagów dla synonimów słowa nauczyciel: inaczej nauczyciel, inne określenia słowa nauczyciel, synonimy do słowa nauczyciel, synonimy do wyrazu nauczyciel, synonim nauczyciela, wyrazy bliskoznaczne do słowa nauczyciel, inaczej o nauczycielu.1) Wyraz nacechowany pozytywnie to a) bucior b) staruch c) mamusia d) kujon 2) Ekspresywizmy to a) wyrazy nacechowane emocjonalnie b) wyrazy super c) jakieś dziwne twory d) nie wiem, nie jadłem 3) Wskaż grupę, w której są tylko zdrobnienia a) kujonka, sosik, konik b) wzorek, długopis, zeszyt c) doniczka, spódniczka, Moniczka d) a co to są zdrobnienia 4) Wskaż grupę, w której są .Temat: Wyrazy nacechowane emocjonalnie.. Zażyj to natychmiast.. 6, 7 str. 203 Ćwiczenie 6. dziennikarz - dziennikarzyna, pismak, gryzipiórek pracowity - zagoniony, zalatany, robotny miasto - mieścina, dżunglaNapisz 3 zdania, w których uwypuklisz poszczególne znaczenia.4..

Proszę o przypomnienie sobie, co to są wyrazy bliskoznaczne i wieloznaczne.

Rodzina wyrazów - grupa wyrazów mających wspólny rdzeń, czyli wywodzących się od jednego wyrazu podstawowego.Rodzaj ćwiczenia: Cel ćwiczenia: Przebieg ćwiczenia: Pomoce: 1) Ćwiczenia oddechowe .. Wypisz z tekstu odnoszące się do osób fragmenty zdań nacechowane emocjonalnie.. Zapoznajcie się z ramką Zapamiętaj!. Wykonaj samodzielnie w zeszycie ćw.. Kolokwializacja - to świadome wprowadzenie do tekstu swobodnego języka potocznego, obrazowego, nacechowanego ekspresywnie.Kolokwializacja obejmuje i sferę leksyki, i składni potocznej; często wprowadza skrót składniowy a nawet błąd językowy dla oddania dynamizmu i kolorytu .I zdrobnienia, i zgrubienia mają silne zabarwienie emocjonalne.. Podsumujmy: Co powinieneś wiedzieć o zdrobnieniach i zgrubieniach?. Aleksander Minkowski, Dolina Światła Przejdź na net.pl Scenariusz lekcji: Wiem, umiem, rozumiem .Wyrazy nacechowane stylistycznie - należy ich używać w określonych sytuacjach, np. nie należy stosować słownictwa potocznego w oficjalnych sytuacjach.. Tagi dla synonimów słowa nauczyciel.. Cele: Na dzisiejszej lekcji: przypomnisz sobie pojęcia: wyrazy nacechowane emocjonalnie, zdrobnienia, zgrubienia; będziemy kształcić umiejętności poprawnego używania wyrazów nacechowanych emocjonalnie w wypowiedzeniach.. Literatura i kultura, kl. 6, temat: „Niepokój czai się w słowach".. O, Boże!Zabarwienie emocjonalne zgrubień Charakter zgrubień i zdrobnień Rodzina wyrazów, wyrazy pokrewne, zdrobnienia i zgrubienia wietrzyk wiaterek babka babunia Podobne teksty:Pomysł na e-lekcje Język polski.. 8.Cechy takich tekstów to na przykład: - obecność słów nacechowanych emocjonalnie (zdrobnienia, z grubienia) - zdania wykrzyknikowe - środki stylistyczne (np. epitety, apostrofy) Za typowe teksty pełniące funkcję ekspresywną uznamy utwory należące do tzw. B: Zaraz ci coś dam.. 3,4 str. 203 podręcznik 2.. Notatkę można zapisać jako spójną całość wniosków z obu ćwiczeń.wyraz podstawowy i pochodny, podstawa i formant słowotwórczy (rodzaje formantów), rodzina wyrazów i wyrazy pokrewne, wyraz niepodzielny słowotwórczo, wyrazy nacechowane emocjonalnie (zdrobnienia i zgrubienia); fonetyka: głoska a litera, rodzaje głosek, rodzaje upodobnień fonetycznych.. Wykonajcie ustnie ćwiczenie 2, s. 202 (podręcznik do nauki o języku).. W słownikach języka polskiego barwę emocjonalną wyrazów wskazują kwalifikatory, np. kwalifikator pogard.. W maju wysyłamy dwie dowolnie wybrane lekcje z zeszytu ćwiczeń.. 13.Uczniowie wypisują na tablicy terminy związane z komputerem- "burza mózgów"..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt