Jurata królowa bałtyku wydarzenia fantastyczne
Zamieszkiwała dno Bałtyku w bursztynowym zamku.. Dowiecie się z niej skąd na polskich plażach wzięły się bursztyny.. Kliknij tutaj, 👆 aby dostać odpowiedź na pytanie ️ wymień wydarzenia fantastyczne opisane w utworze PT Jurata królowa Bałtykuplissssss na dzisiajZobacz 1 odpowiedź na zadanie: wymień wydarzenia fantastyczne z utworu Jurata królowa BałtykuWymień wydarzenia fantastyczne opisane w utworze Jurata królowa Bałtyku Natychmiastowa odpowiedź na Twoje pytanie.Napisz wydarzenia fantastyczne do legendy Jurata, królowa.. - rozwiązanie zadania .. Niektórzy twierdzą, że Jurata była syreną, inni uważają ją za królową morza.. Od 1 do 1 z 1 Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.Wymień wydarzenia fantastyczne opisane w utworze ,,Jurata,królowa.. Tu dodasz ZA DARMO zadanie!. Bohaterowie fantastyczni, np. Jurata, boginki Wydarzenia fantastyczne, np. mieszkanie Juraty w głębinach morza; służenie królowej przez stworzenia morskie - za prawidłowe podanie 4 elementów fantastycznych - 2p - za podanie 2 elementów fantastycznych - 1p 2 4. ann1982; 16.03.2014 -zakochanie sie w rybaku-podwodne krolestwo-syreny Od 1 do 2 z 2 .. Każdy, nawet najmniejsza rybka, mógł czuć się bezpiecznie w królestwie Juraty - wrażliwej, spokojnej i sprawiedliwej… - czyta Katarzyna Zielińska.1.Jak miała na imię królowa Bałtyku?.

Mieszkała w nim królowa Bałtyku - Jurata.

Zapisz w zeszycie odpowiedzi na następujące pytania:Utwór „Jurata, królowa Bałtyku" jest legendą, ponieważ: a) występują w tekście postacie fantastyczne (np. Jurata, Perkun, syreny) b) opisuje wydarzenia fantastyczne (miłość Juraty i rybaka) c) tekst tłumaczy, skąd się wzięły kawałki bursztynu na polskich plażach (szczątki pięknego, bursztynowego pałacu Juraty).. Helaheide) - osada nadmorska w Polsce, w woj. pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Jastarnia.Dawniej część miasta Jastarnia, położona na Mierzei Helskiej, nad Morzem Bałtyckim.Kurort wypoczynkowy z letnim kąpieliskiem morskim.. 1 stycznia 2017 Jastarnia zmieniła charakter z gminy miejskiej na miejsko-wiejską przez wyłączenie z jej granic Juraty i Kuźnicy z SyberiąKrólowa Bałtyku PLAN WYDARZEŃ: *Jurata dowiaduje się o rybaku *Spotkanie z rybakiem *miłośc Juraty i rybaka *kara Myślę,że pomogłam.. Ta chwila magii spowodowała , że serce Juraty zabiło mocniej , a ona sama nagle zapragnęła znaleźć się w ramionach nieznajomego.. 5.Dlaczego Jurata rozzłościła Perkuna?. Legenda o Juracie i Kastytisie po raz pierwszy została zapisana w 1842 roku przez Ludwika Adama Jucewicza.- W głębinach Bałtyku, na samym dnie morza, swoje królestwo miała Jurata..

3.Co spowodowało, że królowa zmieniła swoje zdanie?

Zastanów się i ustal, które cechy utworu Jurata, królowa Bałtyku, dowodzą, że jest on legendą.. 4.Kim był Perkun?. 6.Jaka kara spotkała Juratę?. Polski, opublikowano 11.06.2018.. Przeczytaj dokładnie, najlepiej dwa razy, tekst „Jurata, królowa Bałtyku".. Opowieść fantastyczna, w której dobro zwycięża nad złem.. Rządziła w głębinach, ale też była przychylna .KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV c PRZEPROWADZONEJ DNIA 19 LUTEGO 2008 ROKU prowadzący: mgr Agnieszka Michalska TEMAT : Ile prawdy jest w legendzie o Juracie, królowej Bałtyku?. PS Rodzice obiecali, że kupią mi nową deskorolkę!. Przeczytaj fragmenty utworu Magdaleny Grądzkiej pt. „Jurata, królowa Bałtyku" (podręcznik, s. 172-173).. str. 167)W głębinach Bałtyku znajdował się kiedyś wspaniały pałac, zbudowany z bursztynu, w którym zamieszkiwała królowa morza - piękna Jurata.. Wejdź i dodaj zadane wypracowanie, projekt, prezentację.. B. Opowieść starożytnych ludzi o życiu bogów, ludzi i przyrody.. Miejscem akcji w znanych ci mitach jest: A. Rosja B. Szwecja C. Grecja 3.. Rządziła morzem i życiem w nim.. Mieszkała ona w pięknym bursztynowym pałacu, była łaskawą władczynią i opiekował się wszystkimi morskimi stworzeniami.. Tak nazywała się też litewska bogini Bałtyku.. czas :45 minut Cele lekcji: a) wiadomości ucznia: • poznanie treści legendy o Juracie • utrwalenie znajomości pojęć: legenda, świat przedstawiony w utworze literackim, bohater literacki .Przedstawiamy Wam legendę o Juracie, Królowej Bałtyku..

2017-05-04 18:24:27 Co to są wydarzenia fantastyczne i realistyczne.

Ikar zginął, ponieważ: Uzupełnij notatkę do zeszytu.. Odpowiedz.. Ściany tego pałacu były z czystego bursztynu, progi ze złota, dach z łuski rybiej, a okna z diamentów.. Sprawdzenie znajomości wydarzeń wwysłuchanej legendzie- Karty pracy- test - Załącznik nr 2 (do pracy w parach) lub indywidualnie-Test- legenda „Jurata, królowa Bałtyku" dostępny pomocach dydaktycznych Programu kształcenia „Myślę- działam- idę w świat"-Jurata.. Była władczynią wszystkich morskich stworzeń, o które dbała z niezwykłą troską.. Gdańsk, 13.10.2018r.Jurata (niem.. Piotr Cześć Tomek!. Interpretacja wiesza Jana Kasprowicza XL " Aż mu cała rozpala się dusza "d) Wymień wydarzenia fantastyczne opisane w utworze.. 2.Dlaczego Jurata pewnego dnia wraz z syrenami wypłynęła w morze?. Otaczała opieką nawet najmniejsze stworzonka, żadnemu nie pozwalając robić .Wydarzenia fantastyczne z książki pt "Balladyna" SZYBKO!. „Jurata, królowa Bałtyku" to opowieść o kochającej i dobrej Juracie, bogini syren, która zakochała się w człowieku.. Każdy, nawet najmniejsza rybka, mógł czuć się bezpiecznie w królestwie Juraty - wrażliwej .Na lekcji poznaliśmy nową legendę, tłumaczącą powstanie bursztynu.. A ponieważ serce miała dobre, krzywdy najmniejszej zrobić im nie pozwoliła.Cel: Znam legendę o „Juracie, królowej Bałtyku" i potrafię wskazać w niej elementy realistyczne i fantastyczne..

7.Co stało się z rybakiem?Zawiera elementy realistyczne i fantastyczne.

Królowa Bałtyku.. Nadanie trafnego tytułu tekstowi 1Jurata lub Jurate (lit Jūratė, z jūra - 'morze') - litewska bogini Bałtyku.. Wydanie z ilustracjami na trwałych kartonowych kartach.Zrealizujemy temat lekcji: Elementy realistyczne i fantastyczne w legendzie „Jurata, królowa Bałtyku" ( zapisz go i notatk ę równie ż w zeszycie ) 1.. .Polskie legendy: Jurata - królowa Bałtyku Wieki temu, w głębinach Morza Bałtyckiego, wznosił się okazały bursztynowy pałac.. Siedzibą bogów greckich był: A. Kaukaz B. Olimp C. Wezuwiusz 4.. (Jeśli nie pamiętasz, co to są wydarzenia fantastyczne- zajrzyj do podręcznika na str. 164) 4.. ODTWÓRZ - W głębinach Bałtyku, na samym dnie morza, swoje królestwo miała Jurata.. Otoczona boginkami, panowała nad wszystkimi morskimi stworzeniami.. Definicja gdyby mozna.. W niektórych wersjach legendy występuje jako syrena.. Tylko na zadanie.pl - bez żadnych opłat.Była nią Jurata - Królowa Bałtyku.. Opowieść zwierząt zakończona morałem.. Opowiada: Dominika Strzelecka Tekst.3.. Wniosek: Utwór pt."Jurata, królowa Bałtyku" jest legendą, ponieważ występują postacie realistyczne i fantastyczne, wydarzenia realistyczne i fantastyczne.TEKST BA ŚNI „KRÓLOWA BAŁTYKU" W głębinie wód Bałtyku wznosił się za dawnych czasów pałac królowej Juraty.. Jurata mieszkała na dnie morza w bursztynowym pałacu.. Mieszkała ona w pięknym bursztynowym pałacu, była łaskawą władczynią i opiekował się wszystkimi morskimi stworzeniami.. Opowieść przedstawiono w formie rymowanego wierszyka, pisanego językiem przystępnym dla najmłodszych.. Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.. 2010-11-24 21:14:15Jurata swoją nazwę zawdzięcza legendarnej królowej, która zakochała się w miejscowym rybaku.. Ich miłość nie spodobała się bogu burz, który postanowił zniszczyć morski pałac królowej i zabić rybaka.Jurata królowa Bałtyku Legendy morskie - opis produktu: Kolorowa książeczka dla dzieci, przedstawiająca jedną z najbardziej popularnych legend morskich.. W momencie , kiedy bogini miała już wciągnąć rybaka do wody , jej wzrok przyciągnęły zapatrzone w nią , błękitne oczy , niezwykle urodziwego młodzieńca..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt