Upadek komunizmu w polsce prezentacja
Praca została podzielona na trzy części.11.. UPADEK KOMUNIZMU - ŚWIAT W NOWEJ EPOCE .. Polska droga do wolności.. Indywidualne prawa człowieka w PolsceUpadek komunizmu - nowy obraz polityczny i gospodarczy świata (przełom lat 80. i 90.. Rozkład materiału - rozdział VII.. Szkoła ponadpodstawowa.. (jak w Polsce czy nawet w Czechosłowacji), toteż do zmian zmotywowała rządzących pogarszająca się sytuacja gospodarcza.. W latach 80. wsparciem dla niej była na pewno polityka prowadzona przez prezydenta USA Ronalda Reagana (tzw. walka z imperium zła), wspierająca występujących przeciwko komunizmowi.Plik upadek komunizmu.pptx na koncie użytkownika merytokarska • folder Prezentacje • Data dodania: 14 gru 2013 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.5.. Wspólnoty takie były zwykle niewielkie, traktowane jako radykalne i często zwalczane przez główny nurt chrześcijaństwa.Pytania te zakreślają konceptualno-problemowy horyzont książki pt. „Interpretacje upadku komunizmu w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej", wydanej pod redakcją Krzysztofa Brzechczyna (Poznań, IPN 2011).. Komunizm jako ideologia stanowi system poglądów głoszący program całkowitego zniesienia ucisku i wyzysku społecznego oraz zbudowania społeczeństwa bezklasowego, którego podstawę stanowiłaby państwowa własność środków produkcji (maszyn, ziemi) i .Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.W takiej sytuacji doszło do spotkania przywódców Rosji, Białorusi i Ukrainy w Białowieży, gdzie upadek państwa stworzonego w 1922 r. przez bolszewików został ostatecznie przypieczętowany.Upadek komunizmu odbywał się w różnym tempie w różnych krajach..

Upadek komunizmu w Europie 5.

W latach 1944-1952 funkcjonowało jako Rzeczpospolita Polska.W okresie 1944-1989, propagandowo, potocznie i niekiedy w oficjalnych aktach władz nazywane było Polską Ludową.W tym okresie Polska była państwem niesuwerennym, pozostającym pod polityczną dominacją ZSRR.Komunizm chrześcijański jest formą ustroju i ideologią panującą w niektórych wspólnotach chrześcijańskich.. Upadek komunizmu nastąpił tu w sposób pokojowy, na drodze negocjacji.31 sierpień 1980 r. - podpisanie porozumień sierpniowych w Polsce 13 grudnia 1981 r. - wprowadzenie stanu wojennego w Polsce 16 grudnia 1981 r. - pacyfikacja kopalni Wujek na Śląsku 1984 r. - XXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles (USA) zbojkotowane przez większość państw bloku wschodniego (m.in. przez Polskę)Wkład Karola Wojtyły w upadek komunizmu w Polsce; 1989 r. - upadek komunizmu w Europie.. Wiedza o społeczeństwie.. a. geneza Okrągłego Stołu - w dalszym ciągu pogarszała się sytuacja gospodarcza kraju i poziom życia Polaków - w maju i sierpniu 1988 r. odbyły się liczne strajki - na decyzję o przystąpieniu do negocjacji wpłynęła polityka Michaiła .DZIAŁ VII.. Dziesiątego stycznia 1989 roku, dzięki ustawie o .Przyczyny upadku komunizmu Komunizm - ruch społeczno-polityczny wywodzący się z ideologii marksistowsko -leninowskiej..

5.Upadek komunizmu na Węgrzech.

Reformacja i kontrreformacja w Polsce ; 12.. Polska w latach 90-ych XX wieku 6.. Europa po rozpadzie bloku wschodniego 6.. Temat 3.. Transformacja systemowa w Polsce .. przemiany partie populistyczne ład wielobiegunowy ład jednobiegunowy ład dwubiegunowy.. Powstanie komunizmu w Rosji (1917-1920)1.25 1989-1991 Leonid Breżniew i Nikita Siergiejewicz Chruszczow Kryzys wewnętrzny ZSRR Nieodpowiedzialne eksperymenty gospodarcze m.in. odwracanie brzegu rzek czy stosowanie dużych ilości nawozów sztucznych, spowodowało katastrofy ekologiczne Konflikt afgański Obalenie- 4 czerwca 1989 roku był momentem, kiedy Polacy dokonali symbolicznego aktu wyboru demokracji - mówił w Trójce Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.Walka o wolność i upadek komunizmu Komunizm w Polsce.. Wojny z Rosją w XVII w.. Wyzwania .Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) - oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952-1989.. Temat 5.. Wojny ze Szwecją w XVII w.. Przeczytaj.. CZAS : 45 MIN.. CELE LEKCJI: terapeutyczne : - odwrócenie uwagi uczniów od choroby i przeżyć związanych z pobytem w szpitalu - podniesienie samooceny poprzez stworzenie sytuacji, w której uczeń może odnieść sukces operacyjne : Po lekcji uczeń :25 lat po upadku komunizmu w Rumunii Data publikacji: 25.12.2014, 12:10 Ostatnia aktualizacja: 25.12.2014, 12:35. psz/pap ..

Kryzys i upadek komunizmu w Europie.

Pierwszym krajem w europie, europie którym dokonało się przejście od systemu komunistycznego do demokracji parlamentarnej, była Polska.. Sprawdź się .Przed wybuchem stanu wojennego utworzono największą w historii Polski organizację - NZSS Solidarność z Lechem Wałęsą na czele.. Upadek imperium rzymskiego.Specyfika dwudziestolecia międzywojennego w Polsce.. Według członków tych wspólnot, Biblia i życie 12 apostołów nakazywały życie w powszechnej równości i zniesienie indywidualnej własności.. Okrągły Stół.. Stan wojenny w Polsce 5.. Współczesne konflikty na świecie 6.. Poziom podstawowy KLUCZ ; 13.. II w Polsce, utrata autorytetu przez PZPR •31 sierpnia 1980 r. legalizacja NSZZ „Solidarność" •13 XII 1981 r. stan wojennyPrzemiany w Polsce i na świecie po upadku komunizmu .. 18.Przemiany wewnętrzne w Rzeczpospolitej w XVII w. VII dział - wymagania zgodne z Nową Podstawą Programową (NPP) Temat 1.. Na przykład w Mongolii, w której od 1991 r. istnieje system wielopartyjny i odbywają się wolne wybory, komuniści zostali odsunięci od władzy dopiero w wyniku wyborów w 1996 r.TEMAT : „OKRĄGŁY STÓŁ" I UPADEK KOMUNIZMU W POLSCE I W EUROPIE..

Upadek komunizmu w Polsce i powstanie III Rzeczypospolitej.

Europa i świat na przełomie XX i XXI w.. Polska w NATO i Unii Europejskiej 6.. Dopiero dzięki reformom 1988 roku wśród budzącego się społeczeństwa zaczęły pojawiać się ruchy i partie opozycyjne.. Kultura Odrodzenia w Polsce ; Lekcja powtórzeniowa - RP w XVI w.. Upadek komunizmu w Polsce był początkiem wielkich przemian, jakie dotknęły Europę w drugiej połowie XX wieku.. Zapraszam!. Polska po 1989 r. Temat 4.. Jednym z najważniejszych było niewątpliwie powstanie "Solidarności".W okresach późniejszych komunizm występował w różnych formach.". Udostępnij Wprowadzenie.. Partia bardzo przyczyniła się do upadku komunizmu.. Przejęcie władzy przez komunistów, a przez to podporządkowanie Związkowi Radzieckiemu wykształciło silny antykomunistyczny ruch oporu.Przybierał on formę organizacji militarnych prowadzących do konfrontacji zbrojnej (w tym antykomunistyczne .Kryzys i upadek komunizmu w Europie Kryzys i upadek komunizmu w Europie str. 324 - 331 Kryzys i upadek komunizmu w Europie 2.. Zakończenie II wojny światowej nie było końcem walki o wolność narodu polskiego.. Właściwie całą rewolucję można przypisać Lechowi Wałęsie ponieważ wzbudził on ducha walki w Polakach, doprowadzając wreszcie do klęski komunizmu.Wprawdzie w 1983 r. po raz pierwszy od pięciu lat zanotowano w Polsce wzrost PKB, ale nie był to rezultat rzeczywistych zmian w systemie ekonomicznym, a jedynie powrotu gospodarki do starych kolein, z których została wybita najpierw przez błędy ekipy Gierka, następnie strajki z lat 1980-81, a w końcu przez militaryzację wielu .Upadek komunizmu w Polsce; Wkład Karola Wojtyły w upadek komunizmu w Polsce; Rozpad systemu komunistycznego w Europie w 1989 roku.. Wojny z Turcją w XVII w.. Temat 2..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt